środa, 17 sierpnia 2011

Dziewczyna i chłopak. Wszystko na opak - Wendelin Van Draanen

Pamiętasz swoją pierwszą miłość? Te oczy... te włosy... ten uśmiech... te motylki w brzuchu, gdy znaleźliście się blisko... I co najważniejsze, to była twoja największa tajemnica! Być może nigdy nikt jej nie odkrył, a może wiedziała cała klasa, być może szybko się okazało, że poza oczami  nie było w tej osobie nic więcej, być może później było jeszcze wiele innych wielkich miłości - teraz to jest nieistotne, i tak wspominasz z rozrzewnieniem właśnie tę, bo była pierwsza i jakże naiwna.

Kiedy Juli i Bryce spotykają się po raz pierwszy mają zaledwie po 7 lat, a jednak dziewczynka od razu zakochuje się w nowym sąsiedzie, on natomiast z miejsca obdarza ją nienawiścią. Przez całą podstawówkę ich uczucia się nie zmieniają, później, gdy zaczynają dorastać Juli, jak to dziewczęta w pewnym wieku, zaczyna dostrzegać coś poza oczami Bryce'a i niekoniecznie jest to pozytywne odkrycie. Niechęć chłopaka w stosunku do sąsiadki przyjmuje w pewnym momencie postać lękliwej obsesji, po pewnym czasie on również, ku własnemu zaskoczeniu, dostrzega Juli w innym świetle.

Pani Van Draanen stworzyła pełną dziecięcej naiwności i rodzącej się powoli mądrości opowieść snutą z perspektywy Juli - rezolutnej, skromnej dziewczyny, oraz Bryce'a - chłopaka, który od małego uczony jest zakłamania i nietolerancji. Obydwoje nakreśleni zostali zdecydowanymi pociągnięciami pióra - czytelnik od razu odczuwa sympatię dla Juli z jej systemem wartości i marzeniami, w stosunku do Bryce'a zaś pobłażanie i oczekiwanie poprawy.

Uważam, że ta pozycja powinna obowiązkowo znaleźć się na półce każdego nastolatka, niezależnie od płci, ze względu na dwie rzeczy - piękny, bogaty język oraz wartości, jakie ukazuje. Lekturom takim jak Dziewczyna i chłopak należą się twarde oprawy, kredowy papier i kampania reklamowa - to książka, która uczy, że nie zawsze piękne oczy i włosy idą w parze z pięknym wnętrzem, ale również, tego, że ludzie się zmieniają. To książka, która uczy patrzeć dostrzegać całość, ale i szczegóły. To w końcu książka, która pozwala przypomnieć sobie pierwszą miłość, do rówieśnika - coś na co każdy z nas był kiedyś "skazany" i na co są "skazane" nasze dzieci.

Polecam nie tylko nastolatkom - ta pozycja wywoła uśmiech i ciepłe uczucia u każdego czytelnika.

Ocena: 4,5/5
tytuł oryginału: Flipped
tłumaczenie: Dorota Dziewońska
Wydawnictwo: Galeria Książki
liczba stron: 222
oprawa: miękka
cena z okładki: 29,90 PLN
  

11 komentarzy:

 1. Ech, ach, och...Nastolatką już nie jestem...;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chętnie przeczytam :-)
  Film jest absolutnie cudowny!

  OdpowiedzUsuń
 3. Będę musiała się zaopatrzyć i w książkę i w jej filmową ekranizację!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam film - z początku mnie denerwował, ale potem niemal się w nim zakochałam :) Nie lubię najpierw oglądać, potem czytać, ale niestety nie wiedziałam, że "Dziewczyna i chłopak..." ma swój odpowiednik w literaturze.

  OdpowiedzUsuń
 5. zarówno przeczytam jak i oglądnę:) KONIECZNIE:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lekka i przyjemna lektura, którą z przyjemnością przeczytam jak tylko nadarzy się okazja:))

  OdpowiedzUsuń
 7. oj mam wielką ochotę przeczytać tę książkę, a później obejrzeć film :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasy młodości mam dawno za sobą, ale ksiązkę przy okazji chętnie przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam ją jakiś czas temu i mile ją wspominam, ale dla mnie była taka na raz ;). Fajnie napisana, wywołująca wspomnienia ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniała recenzja! Z całą pewnością chce książkę przeczytać! :)
  Pozdrawiam serdecznie!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ewa,
  a jednak warto przeczytać )

  Patka,
  chętnie obejrzę film.

  Marta,
  polecam!

  giffin,
  ja miałam odwrotnie - najpierw przyjechała niezamawiana książka do recenzji, a okładka skłoniła mnie do pogrzebania w sieci ;)

  Smerfetka,
  tak w ogóle to wszystkiego najlepszego!

  kasandra,
  lekka i bardzo przyjemna :)

  Madlen,
  polecam!

  pisanyinaczej,
  :) nareszcie do czegoś mi się udało Ciebie zachęcić :)

  Bujaczek,
  ja ją zaplanowałam dla potomności, więc... nie będzie na jeden raz :)

  Kasieńka,
  Dziękuję!! :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...