niedziela, 3 lipca 2011

Bezduszna - Gail Carriger

Alexia Tarabotti ma kilka bardzo poważnych wad: jest stara, brzydka, ma wielki włoski nos, śniadą cerę, obfity biust i rozłożyste biodra, oraz, o zgrozo!, jest inteligentna, oczytana i nie umie utrzymać języka za zębami. Jest też bezduszna. Nie, nie chodzi o to, że jest mało wrażliwa lub nieczuła, po prostu Alexia urodziła się bez duszy. Ot, taka przypadłość odziedziczona po włoskim ojcu, która nie objawia się w zasadzie niczym szczególnym poza odbieraniem istotom nadprzyrodzonym ich atrybutów.

W alternatywnym Londynie, który jest miejscem akcji, wampiry, wilkołaki i duchy już od kilku stuleci koegzystują z ludźmi, wspierając rozwój Imperium Brytyjskiego. Przyrost naturalny wśród nadprzyrodzonych jest ściśle nadzorowany, dodatkowo udana metamorfoza to niezwykle trudne i niebezpieczne przedsięwzięcie, którego powodzenie uzależnione jest w pełni od ilości posiadanej przez kandydata duszy. Nic więc dziwnego, że każdy nowy osobnik w wampirzym ulu czy wilczej watasze jest powodem do świętowania.

Panna Tarabotti nie ma już nadziei na zamążpójście, niemniej jednak, z uwagi na swoją pozycję społeczną, bywa na rautach wszelkiego autoramentu, najczęściej w charakterze przyzwoitki lub ciekawego towarzysza przy stole. Na jednym z przyjęć postanawia coś przekąsić w bibliotece i... tylko dzięki swej bezduszności nie staje się przekąską młodego wampira. Alexia w obronie własnej zabija napastnika przy pomocy szpilki do włosów i ulubionej parasolki, przez co zostaje uwikłana w dochodzenie w sprawie morderstwa. Larwa zdecydowanie nie znała etykiety, była ubogo ubrana i... sepleniła, co jest przecież niedopuszczalnym naruszeniem wszelkich zasad i podstawą do przypuszczeń, że młody wampir nie pochodził z żadnego z miejscowych uli. Okazuje się, że to dopiero początek kłopotów, a mojej świetnej zabawy.

Spodziewałam się najwyżej średniej książczyny, której clue stanie się romans panny Tarabotti z hałaśliwym, gburowatym i zabójczo przystojnym wilkołakiem, lordem Maccon, a tu... zdziwienie! Fakt, jeśli coś się dzieje w epoce wiktoriańskiej, siłą rzeczy musi choć trochę być uduchowione i romantyczne, ale... tylko trochę. Na pierwszy plan wysuwa się dochodzenie w sprawie znikających samotników wśród wilkołaków i wampirów, oraz nieustające próby porwania samej Alexii.

Cięte riposty, wartka (choć może trochę przewidywalna) akcja, wyraziste postacie, ognisty wątek miłosny, wyszukany język - tu ogromny plus dla tłumaczki - wszystko to składa się na dobrą, może niezbyt wymagającą, ale bardzo przyjemną lekturę. A jak do tego dorzucimy sterowce, maszyny parowe dziwnych zastosowań, typowo dziewiętnastowieczne (te autentyczne, czy te balansujące na skraju science-fiction) eksperymenty, oraz życie londyńskiej socjety, etykietę ludzi i watahy, rozsądną dawkę erotyki oraz mnóstwo słodkości wszelkiego rodzaju, zyskamy rewelacyjną powiastkę o wielkim mieście ze sporą ilością fantastyki i wątkiem romantycznym w tle.

Przy konstrukcji fabuły może trochę jeszcze brakuje Carriger wyrobienia, jednak jestem w stanie przymknąć na to oko, ponieważ momentami po prostu płakałam ze śmiechu! Sepleniący wampir. Samiec alfa siadający na jeżu. Taniec Samicy w wykonaniu starej panny. Wyborne!

Bawiłam się świetnie, a zważając na fakt, że Bezduszna jest literackim debiutem pani Carriger nie zamierzam się czepiać niczego więcej. Autorka ma potencjał, ciekawy styl i to "coś", co sprawia, że jej dzieło czyta się z uśmiechem na twarzy, przerywanym częstymi wybuchami śmiechu.

Ta książka to moje paranormalne Waterloo - przyznaję, że w wampiryczno-wilkołaczym temacie jeszcze można coś ciekawego powiedzieć. Może nie jest to novum porównywalne z humunculusem, ale jednak!

Polecam.

Ocena: 4,5/5
tytuł oryginału: Souless
tłumaczenie: Magdalena Motzan-Małkowska
Wydawnictwo: Prószyński i s-ka
liczba stron: 318
oprawa: miękka
cena z okładki: 34 PLN
jak do mnie trafiła: Allegro 24,50 PLN (z przesyłką)

16 komentarzy:

 1. O! Miło, że ci się podobało, ja książkę mam w planach i chyba dobrze zrobię, jak ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak znajdę ją w dobrej cenie z pewnością moja biblioteczka wzbogaci się o tę książkę:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wampiry, wilkołaki, chciałoby się powiedzieć, ale to już było...
  Jednak myślę, że dam książce szansę, a to za sprawą Twoich słów, że na ten temat można jeszcze coś ciekawego powiedzieć :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz wybitny talent do wyprowadzania mnie z przekonania, że dana pozycja nie jest godna mojej uwagi. ;) Tak myślałam o tej książce już od dawna. Te cięte riposty i Twoje napady śmiechu przemawiają do mnie mocno. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli autorce jeszcze coś udało się z wampirów i wilkołaków wyciągnąć - to chętnie przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Po tej recenzji, jak dla mnie pozycja obowiązkowa ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Yossa,
  ja się bawiłam świetnie :)

  kasandra,
  fakt, 34 zł to trochę drogo, ale na allegro na pewno uda Ci się znaleźć jakąś rozsądną ofertę :)

  Evita, beatrix,
  wampiry i wilkołaki u Carriger są standardowe, ale za to ten humor! Polecam :)

  Ewa,
  a to czekam na Twoje odczucia, jestem bardzo ciekawa :)

  verity,
  dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie początkowo ten styl wydawał się trochę sztuczny i na siłę zabawny, ale po kilkunastu stronach nie mogłam się oprzeć urokowi książki :) Zaraz się biorę za Bezzmienną - mam nadzieję, że tym razem wątek romansu zejdzie na dalszy plan i dopiero będzie się działo ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mnie ucieszyła Twoja recenzja, gdyż właśnie jestem w trakcie lektury "Bezzmiennej", czyli drugiej części...nie czytałam "Bezdusznej", tym milsze mi jest Twoje wprowadzenie mnie w tematykę:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem w trakcie lektury Bezdusznej i cieszę się, że dajesz jej tak wysokie noty. Mi także się podoba :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Właśnie zachwycam się częścią drugą tej serii i już mogę powiedzieć, że Alexia nas nie zawiedzie. Dla mnie "Niezmienna" równie wspaniała jak "Bezduszna" - jutro u mnie recenzje tomu 2 ;)
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 12. Po przeczytaniu recenzji viv wiedziałam, że prędzej czy później sięgnę po tę pozycję. Po przeczytaniu Twojej wiem, że MUSZĘ po tę książkę sięgnąć czym prędzej ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. A szczerze powiedziawszy nie byłam z początku wcale zainteresowana tą książką, jednak po przeczytaniu Twojej recenzji - muszę przyznać, że jest w niej coś ciekawego. Mimo jakichś tam niewielkich mankamentów, jestem skłonna się po nią skusić - uwielbiam książki wywołujące śmiech :)

  OdpowiedzUsuń
 14. viv,
  ja się dałam "złapać" od samego początku :) Twoją recenzję przeczytam dopiero po napisaniu swojej, taką mam tradycję ;)

  Isadora,
  jestem ciekawa Twojej opinii :)

  Alannada,
  no właśnie jest świetna :)

  Cassin,
  uuuu, super! Strasznie mnie kusi, nie wiem, czy długo się oprę :

  enedtil,
  kurczę, teraz żałuję, że wysłałam do Ciebie paczkę w sobotę, a nie dziś, dorzuciłabym ją... BTW - dotarła? listonosz żyje?

  Marta,
  nie chcę mówić hop, ale coś mi się wydaje, że zrobi się o niej głośno właśnie ze względu na humor :) Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie ma tego złego ;) Poza tym Bezduszna to chyba taka pozycja, którą chciałabym mieć swoją na półce ;) Może uda mi się ją jakoś dorwać. Jestem obecnie w trakcie zbierania funduszy na książki, które koniecznie muszę zakupić ;)

  A w skrzynce na razie pustki. Może jutro rano coś się w niej pojawi. Swoją drogą już się boję ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. zbierania funduszy... tak sobie myślę, że przydałoby się wygrać w totka ;)

  Już powinno dotrzeć, bo wysłałam priorytetem. Nie bój się, to tylko kontener :P no właśnie, może listonosz padł pod jego ciężarem i leży gdzieś na poboczu... pod krzaczkiem... aż prawie mam wyrzuty sumienia... :P e, nie, nie mam. Jak go znajdą to Ci dostarczą, a Ty będziesz musiała przeczytać :P

  żart - byłam rozsądna. Książki - niespodzianki. I nawet niezbyt grube :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...